çaldıran okyanus giyim
helin iletişim
Çaldıran Ajans - 28 Ağustos 2015, Cuma

26 Aralık 2013 Saat: 15:48
706 kez görüntülendi

BDP’nin “Öz yönetimle özgür kimliğe” hedefiyle gireceği 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde ki eş başkan adaylarını açıkladı.

DİYARBAKIR  –  Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Ahmet Türk ve Hafize Aymelek olurken Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı oldu. Adayların tanıtım toplantısında konuşma yapan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bütün engellemelere rağmen çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Halk Tayyip’in hırsızlarına teslim etmeyeceğiz” dedi.

BDP, 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlerde Diyarbakır, Adıyaman, Bingöl, Malatya, Mardin, Şırnak, Siirt, Dersim, Elazığ, Batman, Şırnak il ve ilçelerinde Mersin Akdeniz ilçesinde ve Konya’nın Cihanbeyli ve Kulu ilçelerinde gösterilecek adaylarını tanıtım toplantısıyla açıkladı. BDP Diyarbakır il binası Vedat Aydın Toplantı Salonu’nda açıklanan aday tanıtım toplantısına yüzlerce kişi katılırken, yoğunluktan dolayı yurttaşların büyük bir kısmı da toplantı salonu ve il binasının çevresinde bekledi. Toplantıya seçim atmosferinin şimdiden yüzlere yansıdığı bir coşkunun hâkim olduğu gözlendi. Yoğun bir ilginin olduğu toplantı çok sayıda basın mensubu tarafından da takip edildi. Toplantı ilk olarak sine-vizyon gösterimiyle başladı. Sine-vizyon gösterimi, “siyasi soykırım” operasyonlarıyla parçalanmak istenen Kürt halkının seçilmiş iradelerinin karşı karşıya kaldığı durum ve yine Kürt halkının yıllardır verdiği mücadeleyi konu alarak, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz’da okunan mesajından karelere yer verildi. Sine-vizyonda tutuklu bulunan Kürt seçilmişlerin fotoğrafları da yer aldı.

‘Tüm engellemelere rağmen çalışmalarımız devam etti’

Adayların açıklanmasına geçilmeden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kısa bir konuşma yaptı. Demirtaş, dün Serhat bölgesi adaylarını açıkladıklarını hatırlatarak, bugün de adayların önemli bir kısmının açıklanacağını belirtti. Adayları açıklanmayacak olan il ve ilçelerdeki çalışmaların da devam ettiğini belirten Demirtaş, söz konusu merkezlerdeki adaylarında kısa sürede açıklanacağını söyledi. Tüm belediyelerde eş başkanlık sistemini hayata geçireceklerini belirten Demirtaş, ısrarcı oldukları durumda bunun yasallaşacağına dikkat çekti. Bu seçimle birlikte ilk defa bir partinin kadın aday sayısında dünyanın birinci partisinin BDP olduğuna dikkat çeken Demirtaş, “Diğer partilere benzemeyeceğimizi ifade ettik. Bunun bilinciyle çalıştık. Son siyasal gelişmelerle bu daha iyi anlaşılıyor. 10 bine yakın arkadaşımız 2009 yerel seçimlerinden hemen sonra ‘siyasi soykırım” operasyonları başladı. Cemaat-AKP el el vererek bu operasyonları başlattı. Buna rağmen biz yerel yönetimleri başarılı bir şekilde sürdürdük. Şırnak’ta neredeyse bir seçilmiş arkadaşımız kalmadı. Çalışmalarımız Bakanlıkların, valiliklerin keyfi engellemelerine takıldı” diye belirtti.

‘Arkadaşlarımız hırsız olmadığı için başarılı oldu’

Tüm engellemelere rağmen büyük bir hizmeti hayata geçirdiklerini dile getiren Demirtaş şunları aktardı: “Hiçbir arkadaşımız hırsız değil bu yüzden başarılı oldu. KCK operasyonlarında arkadaşlarımızın evleri, iş yerleri didik didik arandı. Ne bir kasa ne de bir ayakkabı kutusu bulunmadı. Halkın parası ranta verilmedi. Halkına bağlı dürüst şeffaf belediyecilik yapıldığı için bu hizmetler yapıldı. Halkımız yereldeki hizmetleri gördü ve bize destek oldu. Başbakan’ın ziyaret ettiği her BDP’li belediyenin kenti ziyaret ederken ‘kokudan geçilmiyor’ diyor. Kanalizasyondan giderse elbette öyle kokar. Kanalizasyondan geçmeyi bırak da bir caddeden git. Hepsi bu işlere bulaşmışlar. Bunların bugüne kadar saklamaya çalıştıkları buymuş meğer. İnanın ki bu buz dağını görünen yüzü. İl ve ilçelerde yaşanan yolsuzlukların haddi hesabı yok. Bakanlıklarda, alımlarda ihalelerde her yerde yolsuzluk kokusu var. Erdoğan paralel devleti bahane edebilir. Hesap verip halkın karşısına çıkmazsanız asıl o zaman paralel devlet güçlenir. Biz paralel devletten hesap sorulmasını istiyoruz. Bu paralel devlet yeni değil. İttihat Terakki döneminden bu yana var. Derin devlet gitti paralel devlet geldi.”

‘Halkı Tayyip’in hırsızlarına mahkum etmeyeceğiz’

Bakanların istifasının tek başına durumu kurtarmayacağını ifade eden Demirtaş, “Kim hırsızlık yapmışsa onların mutlaka yargıya teslim edilmesi ve halka hesap verir hale getirilmesi gerekir. Bir yandan hırsızlığın üstünü kapatıp bir yandan paralel devleti bitireceğim diyorsanız yanılırsınız. Paralel devlet gelip sizi tasfiye eder sizin yerinize oturur. Sayın Öcalan bir yıldır bunu söylüyor. Başbakan bunu iyi biliyor. Bunlar sanıyor ki hoca oradan beddua edince bunlar oluyor. Hocanın bedduası savcılara polislere kendi yandaşlarına talimattır. Çünkü aynısını bize yaptı. Bunların evini yıkın diye beddua ederken savcılarına talimat veriyordu. Yoksa bu beddualar değil. Asıl tutan Roboskili ailelerin bedduasıdır. Sokakta infaz ettiğiniz gençlerin ailelerinin bedduasıdır tutan” diye konuştu.

Halkı imamın ordusu, Tayyip’in hırsızları ve Mustafa Kemal’in askerlerine mahkum etmeyeceklerini söyleyen Demirtaş, “Biz alternatifiz, umutluyuz” dedi. Demirtaş’ın konuşmasının ardından Diyarbakır’dan başlayarak illerin adayları tek tek tanıtıldı. Adayların tanıtımı sırasında sine-vizyonda da isimler yayınlandı.

İllerin adayları şöyle:

Diyarbakır Gültan Kışanak Fırat Anlı

Bismil Cemile Eminoğlu
Hani Abdurrahman Zorlu Yekbun Arslan
Eğil Petek Çapanoğlu
Hazro Güler Özavcı Doğru Fuat Mehmetoğlu
Çınar Ahmet Cengiz Rukiye Eryılmazer
Dicle Abdulsamet Bilgin Fevziye Arıkan
Kulp Metin Dinar Sadiye Süer Baran
Lice Rezan Zoğurlu
Silvan Yüksel Bodakçi M. Şah Teke
Kocaköy Afullah Kar Berivan Elif Kılıç
Çermik Cemal Aydın Av. Suna Uysal
Çüngüş Niyazi Yiğit
Bağlar Birsen Kaya Akat
Sur Seyit Narin Fatma Şıkbarut
Yenişehir Selim Kurbanoğlu Ülkü Baytaş
Kayapınar M. Ali Aydın Fatma Arşimet

BATMAN Sabri Özdemir Gülistan Akel

Balpınar Eşder Sarıgül
Beşiri Mustafa Öztürk
İkiköprü Osman Karabulut
Gercüş Abdulkerim Kaya Zeynep Oduncu
Hasankeyf Murat Tekin
Kozluk M. Raşit Haşimi Rahşan Çarboğa
Bekirhan Selahattin Bulat
Sason Kudbettin Yıldırım

BİNGÖL Dr. İlhan Çakabey Zarife Karasungur

Sancak Ahmet Balaman
Karlıova Burhan Karabulak Asiye Kılıç
Kiğı Hasan Hayri Alkan
Solhan M. Şirin Yılmaz
Yayladere Cengiz Göksel
Yedisu Doğan Açığ
Adaklı Cevat Akengin

DERSİM M. Ali Bul-Nurhayat Altun

Akpazar Hüseyin Çetinkaya
Mazgirt Meral Gündoğan Dr. Ali Rıza Küt
Nazımiye Yusuf Çınar
Ovacık Mustafa Sarıgül
Pülümür Ali Rıza Dalkılıç

SİİRT Tuncer Bakırhan Belkıs Epözdemir

Gökçebağ Serhat Çiçek
Baykan Ali Aydın
Atabağı Muammer Canbulat
Ziyaret Enes Cengiz
Kayabağlar Şemsettin Bektaş
Beğendik Dıjvar Olaş
Eruh Hüseyin Kılıç Eda Kilis
Kurtalan Nejat Yılmaz Hatice Gülsen
Pervari Dr. Ferhat Yasan
Şirvan Dr. Zeki Şenduryıldız

MARDİN Ahmet Türk Hafize Aymelek

Derik Sebahat Çetinkaya
Kızıltepe İsmail Ası Leyla Salman
Mazıdağı Nejla Yıldırım
Nusaybin Sara Kaya
Ömerli Süleyman Tekin Gülbin Özmen
Savur M. Aydın Alökmen Gurbet Tekin
Yeşilli Nilüfer Elik Yılmaz

ŞIRNAK Av. Serhat Kadırhan Özlem Onuklu

Balveren Abdulcelil Bayram
Kasrik Abdullah Kültür
Cizre Leyla İmret
Beytüşşebap Seyran Arğan Sevgi Abi
Güçlükonak Agit Aktuğ Evin İğdi
Fındık Ahmet Ece
İdil Hikmet Demir Nevin Oyman
Karalar Kerim Özkan
Sırtköy Ahmet Abay
Silopi Emine Akça
Başverimli Rabia Tekas
Çalışkan Seyfettin Kaplan
Görümlü Gafur Rüzgar
Uludere Zeynep Üren
Hilal Fevzi Kara Yıldız Dalmaş
Şenoba Faysal Babat
Uzungeçit Hesin Aydemir

ELAZIĞ Mehmet Özcan

Üçocak Aziz Doğan
Karakoçan Burhan Kocaman
Sarıcan Bekir Polat
Kovancılar M. Hayri Aydoğdu
Yazıkonak Halef Ortaç
Yurtbaşı Cahit Alan
Akçakiraz Derbas Söğüt
Alacakaya Orhan Yılmaz
Maden Rıdvan Tekin

ANTEP

Araban Hacı Ateş
Karkamış Sait Budak
Islahiye Dilbaz Gökalp
Nizip Mehmet Satan
Nurdağı Şahin Erdoğan
Şahinbey Mehmet Aydın
Şehitkamil Bozan Karayılan
Yavuzeli Hasan Üzümcü

ADIYAMAN Erdal Yavaş

Kömür Hüseyin Yuka
Besni Şevket Korkmaz
Suvarlı Sinan Kaya
Çakırhöyük Hacı Doğan
Çelikhan Mehmet Ünal
Kahta Mehmet Polat
Pınarbaşı Mehmet Çalğan
Balyan Rıza Büyükkaya
Şambayat Aziz Oğuz
Gerger Bilal Toktamış
Gölbaşı Abdurrahman Tekküpeli

MERSİN

Akdeniz Yüksel Mutlu
Toroslar Bedrettin Gündeş

KONYA

Cihanbeyli Av. Enver Küçükyıldız
Kulu Mustafa Çakır, Esin Akgül

Aday tanıtımının ardından toplu olarak selamlama yapıldı. DİHAYorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz