çaldıran okyanus giyim
helin iletişim
Çaldıran Ajans - 03 Eylül 2015, Perşembe

Demokrasi Paketi’nden İlk Ayrıntılar

24 Temmuz 2013 Saat: 23:46
527 kez görüntülendi

Hükümetin üzerinde çalıştığı yeni demokratikleşme paketinin ilk ayrıntıları ortaya çıkıyor. Ankara kulislerine göre, pakette hem Alevi açılımı, hem de ana dil açılımı yer alacak.
Ankara kulislerine göre, pakette hem Alevi açılımı, hem de ana dil açılımı yer alacak.
Hürriyet’in haberine göre ayrıca seçim kanununda da değişiklik yapılması, bu çerçevede siyasi partilere hazine yardımının kolaylaştırılması üzerinde duruluyor. İşte AK Parti kulislerinden sızan, pakete ilişkin ilk ayrıntılar; 

SEÇİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK 

* Seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürülmesi üzerinde duruluyor. Ancak bu konuda hükümette uzlaşma sağlanmış değil. 

* Pakette, siyasi partilerin hazine yardımı almaları kolaylaştırılacak. Bu çerçevede, seçimlerde yüzde 7 oy almak olan hazine yardımı sınırının yüzde 5 ya da 3’e indirilmesi üzerinde duruluyor. 

* Milletvekili seçimlerinde “daraltılmış bölge seçim sistemine” geçilmesinin pakette yer alması bekleniyor. 

ALEVİ AÇILIMI 

* Cemevlerinin vakıf haline getirilmesi üzerinde durmuyor. Bu çerçevede cemevlerine arsa tahsisinin önü açılmış olacak. 

* Cemevlerine “inanç merkezi” statüsü verilerek su, elektrik ücretlerinde destek sağlanması üzerinde duruluyor. 

* Alevi dedelerine maaş bağlanması da gündemde. 

ANA DİL AÇILIMI 

* Kamuda ana dilde hizmet verilmesinin önünü açacak yasal düzenleme üzerinde duruluyor. 

* Yerleşim yerlerinin isimlerinin Türkçe olmasını gerektiren mevzuatta değişiklik yaparak, değişik dillerde yerleşim yeri isimlerinin önü açılacak. 

DEMOKRASİ AÇILIMI 

* Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununda değişiklik planlanıyor. Bu çerçevede Valilere verilen toplantı erteleme süresinin sınırlandırılması öngörülüyor.
 
* Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılarak, ”terör örgütleri”nin yönetim kademesinde yer almayanların “terör örgütü üyesi” suçuyla cezalandırılmamasının önü açılacak. 

BAŞÖRTÜSÜ SERBESTİSİ 

* Yeni pakette başörtüsünün kamuda serbest hale getirilmesinin de önü açılacak. Bu çerçevede kamu çalışanlarının kıyafetlerini düzenleyen kanun ve yönetmelikler elden geçirilecek.Demokrasi Paketi’nden İlk Ayrıntılar Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz