çaldıran okyanus giyim
helin iletişim
Çaldıran Ajans - 29 Ağustos 2015, Cumartesi

Kürtler Olmadan Değişim Olmaz

2 Eylül 2013 Saat: 7:25
311 kez görüntülendi

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, “Rojava’ya siyasi, askeri, ideolojik yapılan saldırılar Rojava iradesine yapılan saldırılardır” dedi.
DİYARBAKIR – DTK ve BDP öncülüğünde İstasyon Meydanı’nda “Newroz coşkusuyla onurlu bir barışa yürüyor, Rojava devrimini selamlıyoruz” şiarıyla gerçekleştirilen 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinginde konuşan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, “Rojava’ya siyasi, askeri, ideolojik yapılan saldırılar Rojava iradesine yapılan saldırılardır” dedi. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise, hükümetin hazırladığı pakete değinerek, “Ya bu paketin içi boş ya da Başbakan’ın sözleri boş” dedi. 

DTK ve BDP öncülüğünde 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla 50 bini aşkın yurttaş, “Newroz coşkusuyla onurlu bir barışa yürüyor, Rojava devrimini selamlıyoruz” şiarıyla İstasyon Meydanı’na akın etti. Kadınların yöresel kıyafetleriyle renk cümbüşüne çevirdiği alandaki coşku her geçen dakika artarken, mitingin başladığı ilk dakikalardan itibaren alanda en çok “PKK halktır halk burada”, “Biji berxwadana YPG”, “Be Serok jiyan nabe” sloganları atıldı. PKK, KCK, YPG ve HPG bayraklarının açıldığı alanda PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ve demokratik çözümün gerçekleşmesi için Kürtlerin taleplerinin yazılı olduğu çok sayıda döviz taşındı. 

BDP, DTK, EMEP, ESP, KESK Şubeler Platformu, KeSKeSor LGBT, Diyarbakır Tabip Odası, Barış Anneleri İnisiyatifi, DÖKH, MEYA-DER gibi çok sayıda sivil toplum, emek ve meslek örgütü temsilcisinin de yerini aldığı mitinge HPG Askeri Konsey üyesi Ertem Karabulut’un (Numan Amed) annesi Remziye Karabulut, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, BDP’li vekiller Ayla Ata Akat, Hasip Kaplan ve Altan Tan katıldı. Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri beyaz renkli fistanları ile alana “Söz bitti. Barış için hemen adım atılsın!” yazılı pankartları ile giriş yaptı. Alanda bulunanlar sık sık, “Biji Serok Apo” sloganını attı. Polis, çevre ilçelerden gelen grupların yanlarında getirdiği üzerinde “Beji berxwedana YPG” yazısı bulunan pankartın üzerinde ki yıldızı gerekçe göstererek, el koydu. Kısa süreli gerginliğe neden olan olayı protesto eden yurttaşlar arama noktası önünde uzun süre oturma eylemi gerçekleştirdi. ‘Hükümet sorumluluklarını biran önce yerine getirmeli’

İlk dakikalardan itibaren miting alanına hakim olan İstasyon Cami ve çevrede bulunan binaların çatısına çıkan polis onlarca kamera ile mitingi kayıt altına alırken, polise ait skorski tipi helikopter ise miting alanı çevresinde sorti yaptı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına zafer işaretleri eşliğinde saygı duruşunun yapıldığı mitingde ilk konuşmayı Tertip Komitesi adına BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt yaptı. PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan sürece ve Rojava’da ki gelişmelere dikkat çeken Zümrüt, bu süreçte hükümetin yerine getirmesi gereken sorumlulukları bir an önce yerine getirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Zümrüt’ün ardından konuşan Barış Anneleri İnisiyatifi aktivisti Sultan Koyun, AKP hükümetinin “demokratik çözüm süreci”nde Kürt halkını oyalamaya çalıştığına işaret ederek Kürt halkının vereceği direnişle bunun boşa çıkarılabileceğine dikkat çekti. Ardından Mersin MKM’den Kadir Çat sahne aldı. 

Kışanak: İslamiyet adına siyaset yapanlar çözümü savunmalıdır

Çat’ın sahne alması ile coşkunun tırmandığı alanda yurttaşlar müzik dinletisi eşliğinde halay çekti. Daha sonra alanı dolduran on binlere seslenen BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır’ın “Direnişin kalbi” olduğunu bir kez daha bu alanı doldurarak gösterdiğine dikkat çekerek, “Sizler Amed’ten Qamışlo’ya gönül köprüsü kurdunuz. Kürt halkının çözüm konusundaki kararlılığını bir kez daha herkese gösterdiniz. Amed’ten bir kez daha haykırıyoruz. Bir bütün olarak İslam coğrafyasında kan, gözyaşı ve ölüm var. Müslüman halkı bunları hak etmiyor. İslam dini kardeşliği, barışı savunur. Kim ki İslamiyet adına İslam halkları adına siyaset yapıyorsa, söz söylüyorsa öncelikle barışı, kardeşliği ve çözümü savunmalıdır. Türkiye bu konuda büyük bir sorumluluk altındadır. AKP hükümeti şapkasını önüne koyup düşünmek zorundadır. ‘Nerede yanlış yaptım’ diye. Hala aynı yanlışta ısrar ediliyor. Türkiye’nin Ortadoğu’da izlediği politika çökmüş, iflas etmiştir. Suriye’ye yönelik askeri bir müdahale daha büyük yenilgi, daha büyük katliamlar ve iç savaşların yaşanmasına yol açacaktır. Bunun vebali AKP hükümetinin boynunda olur. Türkiye bir rol oynayacaksa siyasi çözüm, barış, halkların kardeşliği için rol oynasın” diye konuştu. 

Suriye’de kimyasal silah kullanımını lanetleyen Kışanak, “Biz Halepçe’yi yaşamış bir halkız. Katliamın ne olduğunu iyi biliyoruz. Kürt halkı katliamların karşısında olacaktır. Çözüm askeri müdahalede, savaşta değil. Rojava’da halkımız büyük bir devrim yaşıyor. İnsanlık devrimi yaşanıyor. Rojava kazanırsa tüm insanlık kazanacak. Rojava kazanırsa Amed, Mahabad, Hewler kazanacak” şeklinde konuştu. 

‘Artık Ortadoğu’da özgürlüğü yaşamak istiyoruz’

PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan sürecin bu aşamasında hükümetin adıma atmadığına dikkat çeken Kışanak, “Newroz’da Sayın Öcalan’ın deklarasyonu bütün halklarda umut yarattı. Bu meydanı dolduran on binler, Rojava’da direnen halkımızın bunun gereğini yerine getirmek için sabah akşam çalışıyor. Bizler artık Ortadoğu’da özgürlüğü yaşamak istiyoruz. Kürt halkı buna 7’den 70’e hazırdır. Ancak hükümet tek bir adım atmadı. Bunun sorumluluğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bir kez daha sesleniyoruz. Bu süreç sizinde Ortadoğu halklarının da özgürlüğünü getirecek bir süreçtir. Demokratikleşmeyi sağlamazsan bu halk seni de AKP’yi de devleti de dinlemez. Halkımız sabırlıdır. Bir tek insanın burnu kanamasın istemiyoruz. Bir daha çatışmalı sürece dönülmesini istemiyoruz. Ama hakiki bir barış istiyoruz. O da halkımızın haklarının verildiği gün yaşanacaktır. Anadilimizi bugüne kadar yasaklamaya çalıştılar” dedi.

‘Ya bu paketin içi boş ya da Başbakan’ın sözleri boş’

Kürt halkının özgürlük yürüyüşünün “Demokratik Cumhuriyet’e Özerk Kürdistan”a kadar devam edeceğini dile getiren Kışanak, “Bu yolculuğu durdurmaya kimsenin gücü yetmez. Biz istiyoruz ki bu süreci daha hızlı, halkın beklentilerine karşı daha hızlı yürütelim” diyerek, Başbakan’ın Erdoğan’ın demokratikleşme paketinin içeriğine yönelik oyalayıcı bir taktik izlediğini belirtti. Kışanak, “Bu ciddiyetsizliktir. İki aydır bu ülkenin barış sorunundan daha önemli hangi işi yaptı. Böyle bir şey olmaz. Ya bu paketin içi boş ya da Başbakan’ın sözleri boş. Biz bu paketin içini meydanlarda dolduruyoruz” şeklinde konuştu. 

Abdullah: Ortadoğu’da değişim olacaksa Kürt halkı olmadan olmaz!

Daha sonra dakikalarca süren “Biji berxwadan YPG” sloganıyla yapacağı konuşma için sahneye çıkan PYD Eş Başkanı Aysa Abdullah ve beraberinde gelen Rojava heyeti alanı dolduranları selamladı. Uzun süren alkış ve sloganların ardından konuşmasına başta kadınlar olmak üzere tüm halkları selamlayarak başlayan Abdullah, “Bugün Ortadoğu’da ve bölgemizde iki yıldır bir savaş yaşanmaktadır. Halk egemen güçlere karşı mücadele etmektedir. Eğer demokrasi olacaksa Ortadoğu halklarının iradesi ile olur. Ortadoğu’da birçok gelişmeler var maalesef birçok yanlışlarda yapılmaktadır. Her gün yüzlerce insan yaşamını yitiriyor, binlerce insan göçe zorlanıyor ve köyler yıkılıyor. Bölgemiz üzerinde yürütülen siyasetin Ortadoğu’daki halkların birlikte bu sisteme karşı mücadele etmesi gerekiyor. Eğer Ortadoğu’da değişim dönüşüm olacaksa Kürt halkı olmadan olmaz. ‘Barış olacak’ diyenler var onlar doğru söylemiyor. O barış diyenlere soruyoruz. Kürtleri kabul etmiyorsunuz, Kürtlerin özerkliğini, bağımsızlığını kabul etmiyorsunuz, kendi diliyle var olmasını istemiyorsunuz. O zaman sizler demokrasiden yana değilsiniz demokrasiye karşısınız demektir. Kanın dökülmesinin önüne geçen halkların kardeşliğinin olması için büyük bir çaba içerisinde olan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın bu projesini gerçekleştirebilmesi için gerekli imkanların sağlanması ve barış sürecine dahil edilmesi gerekiyor. Bunun olması şarttır. Türk devleti bunu yapmalıdır” dedi. 

Rojava’da çetecilerin yaptığı saldırıların bütün Kürt halkına yönelik bir saldırı olduğunu kaydeden Abdullah, “Biz bütün Kürtlerin siyasi, örgütlülüğü ve tüm gücüyle buna karşı mücadele etmemiz gerekir. Bunun için bütün Kürtlerin ortak siyaset yürütmelidir. Ulusal kongrede bunun için bir konaktır. Rojava’ya siyasi, askeri, ideolojik yapılan saldırılar Rojava iradesine yapılan saldırılardır. Suriye’deki halkların kardeşliğini bozmak amaçlanmaktadır. Bu politikalarda çeteciler ve onları destekleyenler tarafından yapılıyor” dedi. 

‘PYD olarak yaptığımız proje bütün halklara hitap ediyor’

Rojava’da Arap, Süryani, Ermeni ve Kürtlerin yanı sıra tüm halkların birlikte yaşaması için projeleri olduğunu vurgulayan Abdullah, “PYD olarak yaptığımız proje bütün halklara hitap ediyor. Suriye ve Rojava halkını birbirinden ayırt etmiyoruz. Bu proje için mücadele yürüteceğiz. Yeni bir model getireceğiz. Bu projeye karşı çıkanlara sesleniyoruz, kimse bu proje için farklı arayışlar içine girmesin. Türkiye’de Suriye üzerindeki politikalarını tekrar gözden geçirmelidir. Rojava’da ki devrim kadın devrimidir ve kadın gücüyle yürütülmektedir” diyerek sözlerini Rojava halkı artık “Sizlerle kucaklaşmak istiyor, Amed’e gelmek istiyor” şeklinde tamamladı. 

Tuğluk: Barışı haykırmak için bu alanlardayız

Abdullah konuşmasının sık sık “Biji berxwadana Rojava” ve “Selam selam Rojava’ya bin selam” sloganıyla kesilmesi dikkat çekti. Abdullah’ın konuşmasından sonra halka seslenen DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, Kürt halkının en acımasız zülüm altında bile barış mücadelesini verdiğine dikkat çekerek, “Bu mücadelenizden dolayı önünüzde saygıyla eğiliyorum. Bundan 74 yıl önce ikinci dünya savaşında çok büyük acılar yaşandı. İnsanlık dünya barış günü savaşlar olmasın, yıkımlar yaşanmasın, acılar yaşanmasın ve barış toplumsal bellekte hep canlı olsun diye ilan ettiler. Ancak egemen güçler hala kan, gözyaşı sistemlerini devam ettiriliyor. Bugün Ortadoğu’da Suriye’de dünyada savaşlar var. Kürt sorunun demokratik çözümü olmadığı için hala acılar yaşanıyor. İşte bu alanlara bizler barışı haykırmak, savaşlar olmasın, kardeşlik ve barış istencimizi haykırmak için buradayız” dedi. 

‘AKP’nin askeri müdahaleye heveslenmesinin altında Rojava yatıyor’

Çeşitli bahaneler ile Suriye’ye askeri müdahale yapılmak istendiğine dikkat çeken Tuğluk, “Ortadoğu’da kendilerine yer edinmek istiyorlar. Biz bu sömürgecilerin oyunlarını çok iyi biliyoruz. Biz nereden olursa olsun Suriye’ye Ortadoğu’ya yapılacak müdahalenin karşısındayız. Ortadoğu’da sorunların çözümü askeri müdahaleler ile gerçekleşmez. Askeri müdahaleler çözümsüzlüğün daha da derinleşmesine yol açar. O nedenle çözüm, barışta halkların iradesini esas almaktan geçiyor. Suriye’ye müdahale tartışılırken, AKP savaş çığırtkanlığı yapıyor. Suriye’ye askeri bir müdahalenin zafer sarhoşluğunu yaşıyor. Suriye’ye dönük savaş politikaları ateşle oynamaktır. AKP’nin Suriye’ye askeri müdahaleye bu kadar heveslenmesinin altında Rojava yatıyor. Olası bir müdahalede kaşla göz arasında Rojava devrimini bastırmanın yolu aranıyor. Rojava’da halkımız demokratik öz yönetim hakkını kullanmıştır. Hiç kimsenin bu devrimi boğmaya, bu devrimi etkisizleştirmeye hakkı yoktur. Türkiye’yi uyarıyoruz. Çetecileri örgütleyerek halkımızın üzerine göndermekten vazgeçin. Ne pahasına olursa olsun Rojava devrimini sahipleneceğiz. Rojava’da ki halkımız ne Esad’tan ne de ÖSO’dan yanadır. Rojava’da ki halkımız halkların barış ve kardeşlik içinde yaşamasını öngören üçüncü bir yoldur” diye konuştu. 

‘Barış süreci kaçarsa en çok Başbakan ve AKP kaybeder’ 

PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan sürecin tam anlamı ile “Barış hamlesi” olduğuna işaret eden Tuğluk, “Hükümette bu adımı böyle değerlendirsin isterdik. Atılan samimi ve ciddi adımlara Sayın Öcalan’ın hatta riske girerek başlattığı bu barış süreç stratejik bir hamledir. Tüm bunlar halkların geleceği düşünülerek atılan adımlardır. Öcalan ve Kürt özgürlük hareketi bu sürecin ilerlemesi için samimi adımlar attılar. Ancak karşımızda bir muhatap bulamıyoruz. AKP süreci zamana yayarak, her zamsa ki gibi basit hesaplar yaparak süreci heba ediyor. Karşımızda bir ciddiyet göremiyoruz. Karşımızda bir samimiyet göremiyoruz. Türkiye kamuoyuna soruyoruz barış için daha ne yapalım daha hangi adımları atalım. Peki sen ne yaptın. Barış adına hangi projeyi ortaya koydun. Barış şansını bu kez de kaçırırsanız en çok ta Türkiye kaybeder. En çokta AKP ve Başbakan Erdoğan kaybeder. Bu fırsatı bir kez daha kaçırmayalım. Bu kez de umutlar kırılırsa barışı gerçekleştirmek çok zor olabilir. Biz kendi vatanımızda siyaset sahibi olmak istiyoruz. Öz yönetim, anayasal haklarımızı istiyoruz. Artık Kürtler bu statüsüzlüğü kabul etmiyor. Öcalan Türk ve Kürtlerin ortak çıkarını demokrasi de görüyor” dedi. 

“İmralı’da Sayın Öcalan’la devlet arasında mutabakata varılan hususların hayata geçmesini istiyoruz” diyen Tuğluk, “Yine Öcalan’ın müzakere koşullarının yaratılmasını istiyoruz. Şahsiyetlerle, basınla, STK ve DTK ile görüşmelidir. İmralı medyaya açık hale getirilmelidir. Yine KCK yetkilileri ile görüşebilmelidir. Sayın Öcalan’ın müzakereyi yürütebilmesi için ayrıca bir sekreteryasınında oluşturulması gerekir. Başka türlü barışı yürütmek mümkün değildir. Öcalan’a taktiksel değil stratejik yaklaşılsın” diye kaydetti.

Tuğluk’un konuşmasının ardından Bismil’den yürüyüşle mitinge gelen gençlerin mesajı okundu. Miting konuşmaların ardından sanatçıların seslendirdiği parçalarla sona erdi.

 DİHA Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz